Poškodenie vlasov a pokožky hlavy je najčastejšie spôsobené účinkom vonkajšieho prostredia, ale aj chybami v stravovaní

Koža štice je odlišná od kože na iných častiach tela. Prekrvenie, hormonálne vplyvy, prítomnosť mazových a potných žliaz a vlasových vačkov umožňujú rýchle vstrebávanie všetkých látok pôsobiacich na pokožku hlavy. Bariérová funkcia je veľmi obmedzená. Povrch pokožky hlavy je pokrytý emulziou, ktorá vzniká z odlučujúcich sa buniek (označované ako lupiny), tvorby mazu a potu. „Lupy“ sú odstraňované pri umývaní, česaní alebo kefovaní vlasov. Odparovanie vody a potu z povrchu kože hlavy je dané podľa hustoty vlasov. Zvýšená alebo nedostatočná hydratácia podporuje vznik zápalových zmien na koži a znižuje jej obranyschopnosť, zvyšuje citlivosť pokožky.

Poškodenie vlasov a pokožky hlavy je najčastejšie spôsobené účinkom vonkajšieho prostredia. Medzi mechanické vplyvy sa radí napr. česanie, tupírovanie, používanie natáčok. Fyzikálne vplyvy, ktoré pôsobia na vlas, sú časté, napr. teplo láme vlas a môže spôsobiť poškodenie pokožky hlavy. Chemické vplyvy (napr. farbenie, trvalá, odfarbovanie) pôsobia na vlasy prenikaním látok dovnútra vlasu. Zlé je aj časté umývanie, UVA žiarenie a ďalšie. Kvalitu a vzhľad vlasov taktiež ovplyvňuje životný štýl a celkový stav organizmu. Starostlivosť o vlasy a kožu hlavy je veľmi dôležitá.

Na ľahké čistenie kože hlavy a vlasov sú k dispozícii šampóny obsahujúce neagresívne prísady, ochranné látky, ktoré upravujú prirodzené pomery. To umožňuje aj denné umývanie vlasov a hlavy bez rizika vzniku nežiaducich prejavov. Produkty s obsahom rastlinných, syntetických alebo silikónových olejov zanechávajú na vlasoch tenký film a opravujú povrchové štruktúry, čo vedie k vyhladeniu povrchu vlasu a dodaniu lesku.

Na farbenie vlasov s dlhotrvajúcim efektom sa používajú permanentné farby. Majú dlhotrvajúci efekt a patentované farbiace látky umožňujú vysokú trvanlivosť a rovnomerný farbiaci efekt. Ľudia s citlivou pokožkou by mali na farbenie používať farbu, ktorá obsahuje upokojujúce zložky, a je tak šetrná k vlasovej pokožke.

Po farbení vlasov je potrebná následná starostlivosť – dôkladné umytie nielen vlasov, ale aj pokožky. Po zmytí farby a nanesení šampónu nasleduje jemné masírovanie vlasovej pokožky. Nesmie byť vynechané žiadne miesto, kde by mohla farba pretrvávať. Nie je doporučené škrabanie a drhnutie kože, ktoré by viedlo k poškodeniu kožného povrchu. Doba oplachovania má byť dostatočne dlhá. Ak je to potrebné, šampón sa aplikuje opakovane. Po umytí šampónom je vhodné naniesť kondicionér, ktorý upokojí kožu aj vlas.

Na zachovanie zdravej pokožky a vlasov je dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim, pravidelnú životosprávu s obsahom minerálnych látok a vitamínov. Medzi chyby v stravovaní patrí nedostatok bielkovín (spomalenie rastu, menší počet aj horšia kvalita vlasov, predčasné šedivenie vlasov), nedostatok vitamínov a stopových prvkov (vitamíny skupiny B, železo, fosfor, zinok, selén) vedie k spomaleniu rastu vlasov, pri predávkovaní vitamínom A sú vlasy tenké, suché, viac padajú. Nevyhnutné je aj používanie kvalitných farieb na vlasy, šampónov a jemné umývanie vlasovej pokožky.

pr článek

Další články autora