Na výlet inam ako na zámok. Skúste prírodu, kláštor aj unikátny stopka

Tento rok je vážne výnimočný. Ľudia vo veľkom neodišli k moru a výletujú či dovolenkujú predovšetkým po českej kotline. Najväčší nápor potom zažívali a zažívajú hrady a zámky. Akonáhle to len šlo, tak ich výletníci zobrali doslova útokom. Česká republika ale poskytuje mnoho ďalších krás, ktoré rozhodne stojí za to vidieť. Poďme sa pozrieť na menej známe miesta, na ktorých nebudete mať v chrbte davy turistov.

Vezmeme to prierezom cez celú republiku. Predsa len, keby ste chceli napríklad na hory, tak aj tam je to teraz trochu našliapané, najhoršia situácia je potom na Šumave. Tam je teraz turistov snáď ako nikdy predtým. Preto možno bude lepšie sústrediť sa na jednotlivosti.

Bezručovo údolie
Jedno z najkrajších, najdlhších a najhlbších údolí, ktoré by sme v Českej republike našli, sa rozprestiera v Krušných horách. Tomuto miestu dal vzniknúť tok rieky Chomutovky. Pred osemnástimi rokmi potom bolo Bezručovo údolie vyhlásené prírodným parkom. Keby ste sa tu chceli poriadne prejsť, tak celé má na dĺžku 13 kilometrov. Nadmorská výška sa potom pohybuje medzi 380 a 850 metrami na morom.

Pokiaľ by ste sem prišli vlakom, tak od stanice do údolia vedie modrá turistická značka. Na ceste potom nechýba napríklad ani občerstvenie. Nejaké pitie a desiatu si však napriek tomu nezabudnite pribaliť.

Celé údolie je doslova pretkané pešími a cyklistickými chodníkmi, môžete odtiaľ vyraziť na Horu svätého Šebestiána, Načetín, Kálek, ale napríklad až do Chomutova.

Priehrada Les Kráľovstvo
Táto pozoruhodná priehrada sa nachádza neďaleko Dvora Králové, kde sa nachádza aj skvelá zoo a safari. Zdobia ju dve prekrásne veže, takže máte pocit, že idete skôr na zámok, než že by sa malo jednať o obyčajnú priehradu.

Odborníci o nej hovoria, že dokonale spája technické riešenie (teda naozaj, ako názov hovorí, je to priehrada, teda slúži na zadržiavanie vody), s estetickou stránkou stavby, je jednoducho krásna. Celá priehrada je navyše zasadená do rozprávkovej krajiny, do lesa a celá je prevedená v pseudogotickom duchu. Pochádza potom z roku 1919.

Rosa Coeli
Rosa Coeli je takmer zabudnutá zrúcanina kláštora Rosa Coeli, slovensky Ruže nebies. Našli by sme ho na východnom okraji mestečka dolnej Kounice v okrese Brno-venkov. V súčasnej dobe je kláštor chránený ako kultúrna pamiatka.

Kláštor bol v priebehu niekoľkých rokov tiež podrobovaný záchovnému programu, vďaka ktorému by sa nemal ďalej rozpadať.

Opevnenie Hlučín – Darkovičky
Toto opevnenie, to sú vlastne dobre známe repky. Na Opavsku sa totiž zachoval veľmi ucelený systém, ktorý pochádza z rokov 1935 až 1938. A predstavte si, práve neďaleko mestečka Hlučín je jedna stopka, v ktorej prebiehajú aj prehliadky.

Řopík je vybavený a zrekonštruovaný a jeho sprievodcovia vás zavedú do čias jeho najväčšej slávy. Dozviete sa, ako fungoval, alebo koľko v ňom žilo vojakov. Ide určite o veľmi unikátnu možnosť, ako do stopky nahliadnuť. Na väčšine miest Českej republiky totiž stopky len tak voľne stoja v poliach a negatívne sa na nich podpísal zub času.

pr článek

Další články autora