Home Rady a Návody Automatické hodinky

Automatické hodinky

0

Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý zaisťuje naťahovanie pera v hodinkách bez nutnosti náťahu ručného. Týmto hodinkám sa tiež hovorí automaty alebo hodinky samonaťahovacie. Pohybom ruky sa na strojčeku roztáča rotor (akési vahadlo, ktoré je uložené väčšinou centrálne na strojčeku hodiniek), ktorý pomocou súkolia sprevodovaného do pomaly naťahuje pero. Až do roku 1923 sa všetky hodinky naťahovali ručne – korunkou. A práve v tomto roku pokladá prvý základ pre automaty angličan John Harword. A roku 1930 si necháva patentovať systém automatického náťahu firma Rolex – a tento systém je využívaný dodnes. Ďalšou ikonou automatického náťahu je značka Eterna – tá prvá ukladá rotor do guličkového ložiska, čím je docielených podstatne viac otáčok rotora a tým ľahšieho doťahovania pera. Vďaka tomu má pero stálejší výdaj tlakovej energie do súkolia a hodinky chodia rovnomernejšie – presnejšie.

A ako vlastne podrobne pracujú takéto automatické hodinky? Nad vrchnou základňou strojčeka je umiestnený rotor, do ktorého je upevnený pastorok. Tento pastorok sa roztáča súčasne s rotorom a uvádza do pohybu súkolia samonáťahu. A toto súkolie je zakončené perovníkom s perom a západkovým mechanizmom. Výsledkom práce celého mechanizmu (pohybom hodiniek, resp. pohybom ruky) je navinutie vnútorného závesu pera na hriadeľ perovníka (skrátene povedané „náťah pera“). Vonkajší záves pera potom svojim rozvinom roztáča perovník, ktorý poháňa súkolie hodinkového mechanizmu zakončené krokovým ústrojenstvom („tikot hodiniek“). Hodinky s automatickým náťahom je dobré stále nosiť na ruke pre rovnomerný ťah pera do súkolia – tým sa zaistí slušná presnosť hodiniek a maximálna dĺžka chodu hodiniek po odložení v pokoji. Čím viac je totiž pero v plne natiahnutom stave, tým má stabilnejší plný tlak do súkolia a tým presnejšie hodinky so samonáťahom chodia. Niektoré hodinárske firmy – záložna hodiniek už vkladajú do strojčekov perovníkov dva – tlak do iného súkolia je týmto ešte vyrovnanejší ak tomu je dlhšia rezerva chodu strojčeka. Obavy o poškodení pera sú zbytočné – pero je opatrené klznou spojkou (viď. obrázok nižšie v obrázkovej sekcii s názvom Klzná uzda perovníka), ktorá zabráni pretiahnutiu pera a pritom pero dokáže poháňať stroj podľa rezervy chodu daného stroja v priemere od 38 do 48 hodín ( dnes máme už aj značky so strojčekmi vlastnej výroby disponujúce rezervou chodu až 168 hodín).

Lepšie hodinky – záložna hodiniek so samonáťahom majú na číselníku funkciu ukazovateľa rezervy chodu – natiahnutie pera. Väčšinou je tu výsek, na ktoré je stupnica v hodinách či iným čitateľným spôsobom (napr. farebne – viď. obrázoky nižšie) vytlačené znázornené pole, na ktorom je ručičkou ukazovateľa náťahu ukazovaná rezerva chodu.

Automatické strojčeky potrebujú údržbu a tá je priamo závislá na tom, ako sú hodinky utesnené (vodotesné). Obvykle je údržba vykonávaná v rozmedzí od 5 – 8 rokov. Po zakúpení nových hodiniek s automatickým náťahom je potrebné nechať hodinky „zájsť“ cca. 2 mesiace. V tento čas nie je dôležitá diferencia sekúnd, pretože hodinky po zaistení a usadení môžu vykazovať oveľa väčšiu presnosť ako hodinky nové nenosené. Po týchto dvoch mesiacoch sa čas ustály alebo sa strojček doreguluje na maximálnu možnú presnosť. Niektoré luxusné hodinárske značky vyžadujú ihneď po predaji hodiniek – výkup luxusních hodiniek strojček rozdeliť a namazať novým olejom. Je to preto, lebo než si hodinky zákazník kúpia, tak väčšinou nejdú – po nejaký čas boli skladom u výrobcu a potom vystavené na predajni. Hodinkám vôbec nevadí, keď nejdú, ale pre olej samotný v ložiskách je lepšie, keď je v pohybe, keď hodinky idú. Môže sa teda stať (aj keď veľmi zriedka), že keď si kúpi zákazník automatické hodinky, nemusí stačiť denný náťah, ktorý stačil skôr v pohode – nie je to v žiadnom prípade závada hodiniek, ale je to práve vo väčšine prípadoch práve známka potrebnej výmeny oleja v ložiskách av krokovom mechanizme. Výdrž oleja a jeho viskozity v idúcich hodinkách je práve oných 5 – 8 rokov. Ako spomenuté vyššie, hodinkám s automatickým náťahom nevadí, keď sa na pár dní odložia a nechajú sa vyjsť úplne (napr. pôjdete na chatu, kde sa bude pracovať manuálne a vezmete si teda na víkend hodinky „pracovné“). Naopak, „odpočinie“ si pero a olejom v ložiskách to po takto krátky čas nijako nevadí. Až pokiaľ by hodinky stáli dlhšiu dobu (v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov), môžu oleje meniť svoje vlastnosti rýchlejšie ako v aktívnom stave súkolia. Potom je lepšie si zaobstarať naťahovač a hodinky ukladať do naťahovača – tam sa hodinky niekoľkokrát denne otáčajú, tým sa pero naťahuje a hodinky idú.

Exit mobile version