Najväčšie moderné mýty o láske

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, či láska hory prenáša alebo či naozaj prechádza žalúdkom? Okolo lásky a partnerských vzťahov sa vytvorilo toľko rôznych prísloví, poloprávd a mýtov! Aké sú ale pravdivé a aké naopak prinášajú do vzťahu skazu? Poďme sa pozrieť na najväčšie moderné mýty o láske.

Partnerský vzťah je založený na láske
Ľudia hľadajú lásku na celý život. Hľadajú neutíchajúce city, ktoré im vydržia až do dôchodku. A väčšina z nich sa čuduje, že po rokoch vyprchajú. Opojné emócie lásky sú preč a čo vám vo vzťahu zostáva? Spoločný účet a deti? To najdôležitejšie, čo by vám malo zostať, je silné priateľstvo. Pokiaľ váš partner nie je vašim najlepším priateľom, prečo by ste s ním trávili toľko času?

Láska na prvý pohľad je „tá pravá“
Mnohí z nás sa domnievajú, že existuje láska na prvý pohľad. Ospravedlňujem sa všetkým romantikom a rojkom, láska na prvý pohľad nemusí byť tá pravá. Isté je, že vás určitý typ ľudí môže priťahovať od prvého okamihu. Naša hlava si podvedome hľadá partnerov, ktorí budú v našom živote hrať určitú rolu. Je to ale vďaka tzv. emočným vzorcom, ktoré máme uložené v hlave. Podľa nich si vyhľadávame, väčšinou stále dookola rovnakých, partnerov.

Bohatí ľudia sú šťastnejší
Ďalším mýtom je šťastie v láske spojené s bohatstvom. V dnešnej spoločnosti platí, že ten, kto je bohatý, je aj šťastný, a to nielen v láske. Peniaze však životnú pohodu nevytvárajú. Skôr umocňujú našu pravú povahu a viac ukazujú, aký životný štýl máme. Bohatý partner, drahé hotely a luxusné auto nezaručia pohodu vo vzťahu a ideálneho partnera pre celý život. Ak ste vo vzťahu nespokojní, bude vám jedno, či sa trápite v luxusnom hoteli či garsónke. Vo vašom trápení vám luxus nepomôže, skôr ho umocní.

V láske sa musí obetovať
Mnohí z nás trpia v partnerskom vzťahu len kvôli ostatným. Nechceme ublížiť svojim rodičom, partnerom samotným alebo našim deťom. Nie sme schopní nefunkčný vzťah opustiť a dokonca sa domnievame, že obetovanie životnej pohody pre druhých je správne rozhodnutie. Je tomu ale skutočne tak? Nemali by sme sa primárne cítiť my samotní dobre, aby sme mohli aj ostatným dávať radosť? Ako chcete byť prínosom ostatným, pokiaľ sami nevytvárate šťastie? Trúfam si tvrdiť, že obetovanie nemôže byť správne životné rozhodnutie. Primárne musím sám seba milovať, aby som miloval ostatných. A budem seba milovať, ak sa rozhodujem proti svojmu srdcu?

Láska prechádza žalúdkom
Kiež by toto tvrdenie bolo pravdivé pri pohľade na dnešnú českú populáciu. Bolo by to tak jednoduché, jedna dobrá večera na tanieri, a vzťah by bol funkčný. Nie je to nádhera? Väčšina párov po dvadsiatich rokoch manželstva disponuje pupkom veľkosti prinajmenšom futbalovej lopty pri mužskej časti, o ženskom náprotivku a disproporciách nehovoriac. Znamená to teda, že väčšina manželstiev je v našom štáte spokojná? Súčasné čísla rozvodovosti bohužiaľ hovorí inak. Jedlo je rovnako ako sex vysoko emočnou udalosťou. Počas jedla zapájame minimálne 4 zmysly, vďaka ktorým je zážitok z potravy tak príjemný. Dobre zaplnený žalúdok však nie je zárukou harmonického vzťahu. Pokiaľ náš vzťah nie je funkčný, kus rezňa ho nezachráni.

pr článek

Další články autora